Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skotsko - lokality a destinace

Skotsko rozkládající se v severní části ostrova Velká Británie a na několika přilehlých ostrovech je charakterizováno rozmanitou krajinou, kterou nenajdete nikde jinde v Evropě. Naleznete zde travnaté kopce, zemědělské oblasti, mokřady, horská údolí se třpytícími se jezery i nehostinnou vysočinu. Je to nádherná země, kterou stojí za to navštívit. 

Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Jedinou pevninskou hranici má na jihu s Anglií, jinak je na východě ohraničeno Severním mořem, na severu a západě Atlantským oceánem, na jihozápadě Severním průlivem a Irským mořem. Skotsko kromě jeho pevninské části tvoří také více jak 790 ostrovů a ostrůvků. K nejznámějším souostrovím patří Orkneje, Hebridy a Shetlandy, největšími ostrovy jsou Lewis, Skye a Mull. Přestože Skotsku vládne Londýn, jsou Skotové hrdí na svou odlišnou identitu, stejně tak jako na vlastní právní řád a vzdělávací systém. V roce 1998 drtivá většina Skotů hlasovala pro vytvoření vlastního parlamentu.

Rozloha Skotska a k němu příslušejících ostrovů je 78 783 km2. Na severu země se rozkládá Highlands neboli Skotská vysočina. Zvedá se zde pohoří Grampiany, kde se do výšky 1344 metrů nad mořem tyčí i nejvyšší hora celého Spojeného království s názvem Ben Nevis. Dalším vysokým pohořím je Cairngorm Mountains s druhým nejvyšším vrcholem Ben Macdhui (1311 m). Významné jsou také vrcholy Braeriach (1296 m), Cairn Toul (1293 m) a další. Pohoří jsou vulkanického původu, jsou převážně kamenité a najdete v nich řadu jezer (lochs) a horských údolí (glens). Co se týče jezer, tak tím největším je Loch Lomond, které je 36 km dlouhé a v nejširším místě 8 km široké. O něco menší jsou pak ledovcová jezera Loch Ness a Loch Awe. Jezero Loch Ness se celosvětově proslavilo svou tajuplnou lochneskou příšerou zvanou Nessie. 

Jižní část Skotska tvoří Lowlands, neboli „nížiny“, které se svým charakterem od severních oblastí značně odlišují. Jelikož tato oblast hraničí s Anglií, sehrála klíčovou roli v dějinách Skotska. Lowlands se táhne od jezera Loch Lomond ke Stonehavenu a navzdory svému názvu pod sebe zahrnuje i divokou hornatou krajinu. Nechybí ovšem ani zalesněná údolí, řeky a vřesoviště. Skalnaté pobřeží je charakterizováno malými rybářskými vesničkami i rušnými letovisky. Krajina je zde poseta stovkami pasoucích se ovcí i řadou starých kamenných památek a majestátních hradů. Skotskem protéká několik významných řek, Clyde, Spey, Forth a nejdelší Tay (187 km).

Východně od Highlands se rozkládají již o poznání úrodnější nížiny, které jsou zemědělsky využívány. Směrem na jih k anglickým hranicím se již hojněji vyskytuje lesní porost, který se původně vyskytoval na celém území Velké Británie. V období průmyslové revoluce byl však téměř vymýcen a dřevo ze stromů použito na výstavbu lodí. Těsně u hranic s Anglií se rozprostírá oblast známá jako Borders, která je doslova poseta pozůstatky starobylých staveb, jež byly zničeny během bojů mezi Skotskem a Anglií. Jde převážně o opatství, jejichž historie sahá až do 12. století. Tím nejkrásnějším a nejbohatším opatstvím bývalo Melrose Abbey vybudované Davidem I. V současnosti je nejrozlehlejším opatstvím Kelso Abbey, ale za návštěvu stojí i Dryburgh Abbey, kde je pohřben sir Walter Scott. V Borders je možné navštívit také sídlo předků vévody z Roxburghu, hrad Floor Castle z 18. století.

Na obrovském území Skotska žije dnes okolo 6 miliónů obyvatel. Úředními jazyky jsou angličtina, skotština a skotská gaelština. Hlavním, ale ne největším městem Skotska je Edinburgh, který je ovšem jedním z největších finančních center. V 18. století byl centrem skotského osvícenství, dnes je turisticky atraktivním cílem návštěvníků z nejrůznějších zemí světa. Edinburgh se může totiž pochlubit krásně zachovalým historickým jádrem a také bohatou kulturou. Nejvýznamnější památkou je katedrála St. Giles s korunou na vrcholu. Dalším neméně atraktivním místem je hrad Edinburgh Castle, který dříve město chránil před nájezdy útočníků. V Královském paláci jsou uloženy korunovační klenoty. 

Druhým největším městem Skotska je Glasgow, který je známý jako největší přístav v zemi. Nachází se zde loděnice, v nichž se vyráběly největší lodě v Británii. Glasgow má několik zajímavých památek, jako například katedrálu St. Mungo, která je považována za nejkrásnější gotickou katedrálu v zemi. Centrum města tvoří náměstí sv. Jiří se sochami dvanácti významných osobností, které se zapsaly do dějin Skotska. Dalším pěkným skotským městem je Stirling situovaný v srdci země. Město postupně vznikalo kolem hradu na kopci, který se stal nakonec nejvýznamnější pevností. Původní hradby, které sloužily jako obrana proti Jindřichu VIII., přikázala vybudovat Marie Stuartovna. Významnou památkou je rovněž kostel Church of the Holy Rude z 15. století nebo památník skotského národního hrdiny Williama Wallace.

Milovníci přírody by měli vyrazit do národního parku Trossachs, který ochraňuje nádherné hory, jezera a nedotčené lesy, jež jsou domovem pro četné druhy zvířat. Součástí parku je jezero Loch Lomond, na jehož západním břehu leží vesnička Luss tvořená malebnými domky. Nedaleko jezera se rozkládá Queen Elizabeth Forest Park, který je protkán řadou turistických stezek a v němž žijí jeleni a tetřívci obecní. Kvůli jedinečné přírodě je hojně navštěvován ostrov Skye patřící do souostroví Vnitřní Hebridy. Dá se říct, že je v současné době tím největším nepevninským turistickým lákadlem Skotska.  Nabízí podívanou na rozeklané sopečné náhorní plošiny, pobřežní skalnaté srázy, nekonečné louky a zelená pole, na nichž se pase skot a ovce. Nádherné je také pohoří Cullins, které vytváří četné zálivy. Kromě přírody však Skye nabízí také řadu historických památek, jako je hrad Dunvegan Castle, ruiny kostela Kilchrist Church či trosky kaple ve Skeabost.

Pohádkový ostrov Skye

Pohádkový ostrov Skye

Při návštěvě Skotska se rozhodneme jeden den trávit na ostrově Skye. Tento ostrov je umístěn nejseverněji a je také největším ostrovem řadícím se k Vnitřním Hebridám. Duch pravé skotské atmosféry je tu ještě mnohem silnější než jinde ve Skotsku. Snad díky tomu, že kamenitý povrch a pohoří ostrova výborně kontrastuje s mořskou hladinou.

celý článek

 

Stalker Castle měnil majitele po vraždách i sázkách

Stalker Castle měnil majitele po vraždách i sázkách

Na západě Skotska se v romantické krajině oblasti Argyll a Bute nachází hrad Stalker Castle. Byl vystavěn na přílivovém ostrůvku v zálivu Loch Laich a tak vyvolává dojem opuštěnosti a samoty. Opak je však ve skutečnosti pravdou. Nejenže jej v hojných počtech navštěvují turisté, stal se také dějištěm natáčení filmů Monty Python a Svatý Grál, nebo Highlander.

celý článek

 

Dunvegan Castle - tradice i tajemství

Dunvegan Castle - tradice i tajemství

Vydáte-li se do Skotska, pak určitě nenechejte bez povšimnutí největší ostrov vnějších Hebrid – ostrov Skye. Nejkrásnější ze všech skotských ostrovů omývají chladivé vody Atlantského oceánu. Obyvatelé se zde živí zemědělstvím, najdete tu nespočet farem a lovců ryb a na samém konci ostrova také jedinečný starobylý hrad Dunvegan Castle.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko