Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Edinburgh

Jedním z nejkrásnějších měst Evropy je Edinburgh, který vyniká svými jedinečnými georgiánskými a středověkými čtvrtěmi, vyhaslou sopkou Arthur´s Seat a pahorkem Calton Hill. Skotská metropole ležící na východě země u pobřeží Severního moře je administrativním a kulturním centrem a také oblíbenou turistickou destinací, kterou každoročně navštíví na 13 milionů lidí. 

Edinburgh, který je dnes domovem necelému půlmilionu lidí, žije hlavně ze své bohaté minulosti, turistický ruch je tak nepochybně nejdůležitějším zdrojem příjmů města. Již ve 12. století byl Edinburghu přidělen titul královského města, od roku 1929 je samostatnou správní jednotkou a v roce 1995 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Svůj věhlas získala metropole pěstováním umělecké tradice, zejména tedy pořádáním každoročního festivalu, který je největší v celé Velké Británii. Také zdejší muzea a galerie jsou velmi atraktivní, vystavují poklady mnoha kultur z nejrůznějších období.

Z hlediska turistické atraktivity je možné Edinburgh rozdělit na dvě oblasti – Staré a Nové město, které jsou od sebe odděleny nejznámější obchodní tepnou Princes Street. Staré město se rozkládá na hřebenu mezi hradem a Palace of Holyrood. Nové město, které vzniklo po roce 1767 díky zámožným kupcům, najdete na severu. Nové město ukrývá ty nejkrásnější georgiánské budovy v zemi.

Hlavní a nepřehlédnutelnou atrakcí Edinburghu je majestátní hrad Edinburgh Castle vystavěný ve výšce 121 metrů na čedičovém jádru vyhaslé sopky Arthur´s Seat. Hradní areál je tvořen skupinou objektů pocházejících z 12. až 20. století. Je zde krásně vidět, jak se z původní pevnosti postupně stával královský palác, který se nakonec proměnil ve státní věznici. Hrad byl i přes svou unikátní polohu několikrát dobyt Angličany, ale vždy získán zpět. Jako jeden z mála hradů je dodnes místem konání různých vojenských ceremonií. Hlavním lákadlem pro návštěvu hradu jsou korunovační klenoty umístěné v sále Crown Room. Kromě koruny, žezla a meče je zde k vidění i korunovační kámen Stone of Destiny, jehož hodnota je nevyčíslitelná. V hradním areálu stojí románská kaple sv. Markéty z 12. století, která je nejstarší zdejší stavbou, za návštěvu stojí také Muzeum válek. Pod vchodem do hradu se nachází rozhledna, jejíž součástí je camera obscura (dírková komora).

Dalším vysoce ceněným místem Edinburghu je Royal Mile, tedy Královská míle, což je cesta vedoucí od hradu kolem tří kostelů až ke královskému opatství Holyrood. Královskou míli tvoří čtyři na sebe navazující starobylé ulice. Právě v této oblasti je nejvíce znát středověká minulost města. Při procházce ulicí se můžete kochat pohledem například na zachovalý kupecký dům ze 17. století Gladstone´s  Land, ze stejného období pocházející Lady Stair´s House, katedrálu The „Hub“ z roku 1840, která se pyšní nejvyšší věží ve městě nebo svatostánek High Kirk of Edinburgh, všeobecně známý jako katedrála sv. Jiljí.

V dalším úseku Royal Mile můžete navštívit dva památníky z doby reformace a to jsou dům kazatele Johna Knoxe z roku 1490 a kostel Tron Kirk z roku 1630. Poslední úsek Královské míle vede od budovy Morocco  Land, která je napodobeninou nájemního domu ze 17. století až k Holyrood Palace, jež je dnes oficiální skotskou rezidencí královny. 

Edinburgh se může pochlubit řadou vynikajících muzeí a galerií. Tou nejvýznamnější institucí je bezesporu Skotská národní galerie (National Gallery of Scotland), jež vyniká sbírkou britského a evropského malířství od 15. do 19. století. Milovníci umění zde však najdou ještě mnohem více. Neméně zajímavá je také Národní galerie moderního umění (Scottish National Gallery of Modern Art & Dean Gallery), která sídlí v klasicistní škole z 19. století. Vystavena jsou zde díla většiny evropských a amerických velikánů 20. století. V Muzeu Skotska (Muzeum of Scotland) si můžete prohlédnout expozice přibližující dějiny země od geologických počátků až po současné politické události. Vynechat byste neměli ani Skotskou národní portrétní galerii (Scottish National Portrait Gallery) opatrující bohatou kolekci obrazů věnovanou rodu Stuartovců. Díla seznamují návštěvníky s bouřlivou minulostí dvanácti generací skotských panovníků.  Až budete mít dost poznávání historie a umění, můžete v Edinburghu vyrazit na prohlídku místní zoo vybudované na svahu kopce, z níž se nabízí jedinečný panoramatický výhled na historické centrum metropole.

Edinburgh - Athény severu

Edinburgh - Athény severu

Přiznám se, že na cestách se většinou snažím vyhýbat velkým městům a navštěvovat spíše odlehlejší, turistikou méně poznamenaná místa. Ale jet do Skotska a nevidět Edinburgh? To by asi udělal jen málokdo. Starobylé, elegantní a vznešené hlavní město Skotska má za sebou zajímavou historii, která z něj dýchá na každém kroku.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko