Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dunvegan Castle - tradice i tajemství

Vydáte-li se do Skotska, pak určitě nenechejte bez povšimnutí největší ostrov vnějších Hebrid – ostrov Skye. Nejkrásnější ze všech skotských ostrovů omývají chladivé vody Atlantského oceánu. Obyvatelé se zde živí zemědělstvím, najdete tu nespočet farem a lovců ryb a na samém konci ostrova také jedinečný starobylý hrad Dunvegan Castle.

A nejen to, zalíbí se vám docela určitě i život, který zde plyne v úžasném kontrastu s divokou přírodou, tak neskutečně klidně a pomalu. Obyvatelé se zde živí zemědělstvím, najdete tu nespočet farem a lovců ryb a na samém konci ostrova také jedinečný starobylý hrad Dunvegan Castle.

Dunvegan Castle

Dunvegan Castle je hrad, který je již osm set let osídlen jedinou rodinou – klanem McLeodů. Je postaven na skále a dozajista i díky strategické poloze ustál kmenové boje, hladomor a všechny sociální i ekonomické proměny v zemi. Hrad je spojen hned s několika zajímavými příběhy a legendami. Jednou z nich je i ta o mladém následníkovi trůnu princi Charlesovi Stuartovi přezdívaným Bonnie Prince Charlie, který spolu s jakobity toužil sesadit z trůnu německou rodinu a dosadit na něj zpět tu svou.

Mladičký princ vedl proti současnému panovníkovi povstání, které však bylo neúspěšné. Zemřelo při něm mnoho odvážných bojovníků a na několik desetiletí zde zavládla tvrdá nadvláda Angličanů. Princi se podařilo s pomocí svých věrných a stoupenců uprchnout. Ne všichni byli však mladému princi nakloněni. Náčelník klanu McLeodů patřil zrovna k těm, kteří jej při jeho útěku toužili dopadnout. Přesto všechno se princ, v převlečení za sluhu jakobitky Flory MacDonaldové dostal do bezpečí právě na ostrov Skye, kde strávil pět měsíců, než se mu podařilo uprchnout ze země do Francie. Flora MacDonaldová se díky tomu stala národní hrdinkou a na ostrově Skye má svůj pomník.

Flora na hradě nějaký čas také žila a zanechala tu po sobě předtím, než emigrovala své osobní věci, které jsou zde vystavené. Prohlédnout si můžete její korzet, jehelníček, na němž jsou jména těch, kteří trpěli při drsné porážce jakobitů, kadeř princových vlasů a dokonce i její obrázek. Údajně jej měla nakreslit žena čtyřiadvacátého náčelníka klanu. Najdete zde také spoustu drobností, které jsou spjaty s Donaldem MacLeodem z Galtrigalu, jež prince převezl na své lodi na ostrov. Vystaveny jsou tu jeho brýle a sklenice s vyrytým věnováním od samotného prince.

Ochranná vlajka

Další legenda, která se na hradě Dunvegan traduje je o víle, která se zamilovala do zdejšího náčelníka klanu natolik, že se rozhodla s ním žít. Ovšem zatímco ona nestárla, její milý času vzdorovat neuměl a tak nastal čas, aby se vrátila zpět mezi víly. Než tak učinila, věnovala svému muži vlajku „Fairy Flag“, která měla jeho potomkům splnit tři přání a při včasném rozvinutí je také chránit. Vyslovena byla dosud přání dvě. První v roce 1490 v bitvě u Glendale a druhé v roce 1580 v bitvě u Trumpanu. Třetí přání na své vyslovení teprve čeká.

Dunvegan Castle

Velké potíže zaznamenává hrad a jeho obyvatelé v letech 1847 – 1851, kdy je sužován hladomorem. Tehdejší náčelník klanu, vyčerpaný a zničený dodáváním jídla pro svou rodinu i členy klanu učiní velmi těžké rozhodnutí a hrad opouští. Ve věku devětatřiceti let se vydává do Londýna, aby zde našel práci účetního a uživil tak svou rodinu. Finanční krize zabránila rodině návratu do svého sídla na dlouhých osmdesát let. Teprve v roce 1929 se sem vrací v pořadí 27. náčelník klanu.

O čtyři roky později byl hrad poprvé otevřen pro veřejnost. A mezi jeho návštěvníky bylo i několik velmi zvučných jmen. Místní drsnou krajinu si zamiloval Sir Walter Scott, Dr. Jonhson nebo královna Alžběta II.

Film, svatby a architektura

Hrad je velmi zajímavý i architektonicky. Jeho výstavba začala ve třináctém století a po celá následující staletí se na něm podepisovaly nejrůznější architektonické styly. Nesmírně cenným dědictvím jsou vznešené Dunveganské haly.

Obdivovat můžete i nádherné zahrady, které jsou výborně udržované. Najdete v nich spoustu známých i neznámých rostlin a stromů, ohromí vás obří rododendrony i divoké fuchsie. Její jedinečnost a krása sem každoročně přitahuje spousty turistů i uznávaných zahradníků z celého světa.

Pořádají se zde svatební obřady a hrad s velkou oblibou využívají také filmaři. Spatřit jste jej mohli v sérii filmů s Christophrem Lambertem Highlander nebo v romantické komedii z roku 2008 Jak ukrást nevěstu v hlavní roli s Patrickem Dempsey a Michelle Monaghan.

Dunvegan Castle

Hrad bývá pro návštěvníky úplně uzavřen od poloviny prosince až do začátku ledna. V zimním období, tj. od října do konce března je otevřen jen o víkendu a po předchozí domluvě pouze více jak desetičlenným skupinám. Od dubna do září pak můžete navštívit hrad i zahrady denně od deseti do půl šesté. Vstupné pro dospělého je 8 liber, pro děti do patnácti let 5 liber, zvýhodněné rodinné vstupné je 23 liber a studenti i skupiny zaplatí 6,5 liber. Z hradu můžete vyrazit i na projížďku lodí spojenou s rybařením.

Ať už se rozhodnete pro návštěvu hradu, zahrad nebo vyjížďku na lodi, docela určitě nebudete litovat. Drsné Skotsko i starobylý hrad si prostě zamilujete.

- pem -

Článek byl zobrazen 23 948 krát.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko