Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Stalker Castle měnil majitele po vraždách i sázkách

Na západě Skotska se v romantické krajině oblasti Argyll a Bute nachází hrad Stalker Castle. Byl vystavěn na přílivovém ostrůvku v zálivu Loch Laich a tak vyvolává dojem opuštěnosti a samoty. Opak je však ve skutečnosti pravdou. Nejenže jej v hojných počtech navštěvují turisté, stal se také dějištěm natáčení filmů Monty Python a Svatý Grál, nebo Highlander.

Historie hradu Stalker Castle sahá do roku 1320, kdy byl původně vystavěn pouze jako malá pevnost skotským rodem MacDougallů, pánů z Lornu. Kolem roku 1388 lornské panství připadlo rodu Stewartů, kteří v roce 1440 tehdejší pevnost přestavěli do její současné podoby. Stalker Castle jak jej známe dnes tak pochází z poloviny 15. století a tvoří jej jedna dominantní čtyřpodlažní věž. V roce 1463 byl hradní pán, lord Stewart, zavražděn na své svatbě v Dunstaffnage jedním z potomků rodu MacDougallů, Alanem MacCoulem. Před svou smrtí však ještě stihnul učinit svého syna Dugalda právoplatným pánem hradu. O pět let později mohl Dugald pomstít vraždu svého otce v bitvě u Stalcu. 

Stalker Castle

Okolo roku 1620 navštívil hrad skotský král James IV., příbuzný rodu Stewartů. Jednoho večera popíjel společně s Duncanem Stewartem, tehdejším majitelem hradu. Již značně opilí stvrdili nesmyslnou sázku, která měla za následek to, že hrad připadl rodu Campbellů. Hrad Stalker Castle byl nakonec majetkem roku Campbellů do roku 1800, kdy si nechali vystavět nové panství na pevnině, na nedalekém kopci Airds Hill. Hrad už poté jen párkrát navštívili a dále se o něj příliš nezajímali. 

Kolem roku 1840 zůstal hrad úplně opuštěn poté, co během bouře přišel o střechu. V roce 1908 Stalker Castle odkoupil Charles Stewart, potomek rodu Stewartů, a podnikl základní opatření pro jeho záchranu. Kompletní rekonstrukci hradu nakonec provedl až v roce 1965 podplukovník Stewart Allward a zachránil tak památku před zničením. V současnosti je Stalker Castle v soukromém vlastnictví a během letních měsíců (od května do konce září) jsou jeho brány v určité hodiny otevřeny návštěvníkům. Pokud jej chcete navštívit, musíte se k němu doplavit na loďce. Pěšky bývá s obtížemi přístupný za odlivu. Jeho návštěvu by si nikdo neměl nechat ujít, patří totiž mezi památky, které se ve Skotsku musí vidět.

Stalker Castle

Hrad má jedinečnou polohu na malém ostrůvku omývaném sytě modrými vodami. Jeho romantická atmosféra krásně kontrastuje s dramatickým pozadím hor. Hrad se tak stal oblíbeným cílem fotografů a jeho vyobrazení najdete snad na každé pohlednici, v kalendáři, nebo průvodci o Skotsku. Je typickým příkladem místa, v němž se snoubí historie a s divokou přírodou skotské vysočiny. Stalker Castle je v současnosti jedním z nejlépe dochovaných středověkých hradů v západním Skotsku.

Stalker Castle leží asi 2 a půl kilometru severovýchodně od přístavního městečka Port Appin. Nachází se v zálivu Loch Laich, který je součástí většího zálivu Loch Linnhe, jež sahá od ostrova Mull až k městu Fort William. Celková délka zálivu je 36 kilometrů a je v něm roztroušeno několik dalších ostrůvků. Na severu do zálivu ústí Kaledonský kanál – s délkou 96 km nejdelší skotský vodní kanál, který spojuje Severní moře s Atlantským oceánem. Kanál byl uveden do provozu v roce 1822 Thomasem Telfordem. Díky důmyslnému systému zdymadel překonává kanál výškový rozdíl dvaceti metrů. Po celé délce kanálu se nachází celkem devětadvacet zdymadel. Název Stalker pochází z keltského slova „Stalcaire“, což znamená „lovec“ nebo „sokolník“. 

- jap -

Další články ze Skotska:
Aberdeen, stříbrné město
Eilean Donan Castle – nejfotografovanější hrad světa
Edinburgh Castle
Perth – město whisky a udatných horalů
Ayr – město dlouhých písčitých pláží, básní a zábavy

Článek byl zobrazen 12 425 krát.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko