Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skotsko - základní informace

Oficiální název: Skotsko
Hlavní město: Edinburgh
Počet obyvatel: 5 094 800
Rozloha: 78 772 km²
Měna: skotská libra
Úřední jazyk: angličtina

Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Skotska?
Jak cestovat po Skotsku?
Jak cestovat po Edinburghu?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost ve Skotsku
Nakupování ve Skotsku
Turistické cíle

Vstupní formality a základní informace

Kdy do Skotska?
Klima ve Skotsku je stejné jako v ostatních částech Velké Británie. Ze západu ho značně ovlivňuje Golfský proud. Nejsou zde velké teplotní výkyvy. Zimy bývají mírné a vlhké a léta chladnější. Počasí je velice proměnlivé a nevyzpytatelné. Během pár hodin se zde může vystřídat déšť, sníh i svit slunce. Proto je dobré si před delším výletem zjistit jaké má být počasí a každopádně se vybavit pláštěnkou a teplým oblečením. Nejvhodnější dobou pro návštěvu Skotska je jaro a podzim, kdy je počasí poměrně stálé a nemusíte se zde prodírat davy turistů. Pokud do Skotska odjedete v červenci nebo srpnu, může se vám poštěstit zažít zde příjemné slunečné počasí. Průměrné zimní teploty jsou okolo 6 stupňů a letní okolo 18 stupňů.

Pasy, víza, doklady
Pro cestu do Velké Británie je nutné mít platný cestovní pas. Velká Británie má s Českou republikou od roku 1990 zaveden bezvízový styk.

Zdravotnictví
Jako občan země patřící do EU máte nárok na bezplatnou lékařskou péči při akutním onemocnění nebo úrazu, je k tomu však potřeba vyřídit spoustu dokladů. Je nutné si před cestou zařídit potvrzení, že Česká republika má s Velkou Británií uzavřenou dohodu o vzájemné lékařské pomoci. Ne všechny zákroky a léčby jsou však v této dohodě zahrnuty, proto je lepší uzavřít si cestovní připojištění. V případě nutného a neodkladného ošetření se budete muset prokázat formulářem E111 nebo Evropským průkazem zdravotního pojištění.

Peníze
Bezpečný způsob převozu peněz do země představují cestovní šeky. Po celém území Británie je také možno platit kreditními a platebními kartami. Pokud máte u sebe hotovost, směnárny najdete na každém rohu. Nejvýhodnější kurz mají banky na hlavních třídách. Jinak jsou směnárny na letištích, nádražích a v každé turistické oblasti. Skotsko vydává také své vlastní bankovky platící po celém území Spojeného království. Skotská libra se od té anglické moc neliší, směňuje se kurzem 1:1 a vydává ji Bank of Scotland, Royal Bank of Scotland a Clydesdale Bank. Tyto bankovky jsou plnohodnotnou variantou tradiční anglické měny.

Domácí mazlíčci
Pokud chcete do Španělska cestovat se svým zvířecím miláčkem, je nutné, aby měl vlastní pas, byl očkovaný proti vzteklině a byl identifikován mikročipem nebo tetováním.

Poloha a přírodní poměry
Skotsko se nachází na severu Velké Británie a na přilehlých ostrovech. Skotsku nejblíže jsou Shetlandské ostrovy, Orkneje a Hebridy. Na severu leží nejvyšší pohoří Skotska Highlands neboli Skotská vysočina, kde se nachází také nejvyšší hora celého Spojeného království Ben Nevis s výškou 1344 metrů nad mořem. Toto pohoří je převážně kamenité a vulkanického původu. Nachází se zde také množství jezer a horských údolí. Výzmanými řekami protékajícími Skotskem jsou Clyde a Forth. Největším jezerem je přírodní rezervace Loch Lomond, dále jsou zde jezera Loch Ness a Loch Awe, která jsou ledovcového původu. Na jihu země najdeme úrodné nížiny vhodné pro zemědělství a ve středu zase průmyslovou zónu, která je situovaná kolem větších měst. Skotsko je země zelených údolí,divoké přírody, velkých jezer a majestátních hor. Krajina je zde poseta stovkami pasoucích se ovcí a množstvím starých kamenných památek a majestátních hradů.

Jak cestovat do Skotska?

Letecká doprava
Velká Británie je jedna z hlavních evropských křižovatek mezinárodních a leteckých linek. Tak ani cesta do Skotska nepředstavuje žádný problém. Ve Skotsku jsou čtyři mezinárodní letiště: Glasgow, Edinburgh, Aberdeen a Prestwick. Kromě nich zde najdeme ještě dalších deset vnitrostátních. Leteckou dopravu zajišťují společnosti Air Scotland, City Star Airlines, Loganair, Scot Airways a nízkonákladová letecká společnost FlyGlobeSpan.

Automobilová doprava
Pokud chcete do Skotska vycestovat vlastním autem, počítejte s dlouhou a náročnou cestou. Z Prahy do Edinburghu to je 1 900 kilometrů a za benzín dáte asi 4 000 Kč. K tomu si musíte připočítat ještě silniční poplatky. Proto je dobré zvážit, jestli není lepší přeci jen cestovat letadlem.

Autobusová doprava
Do Skotska nejezdí z České republiky přímé autobusové linky (pokud nejedete s organizovaným zájezdem cestovní kanceláře), musíte počítat s přestupem v Londýně. Základní zpáteční jízdenka jen do Londýna stojí 3 700 Kč u společnosti Eurolines. Levněji můžete jízdenku do Velké Británie sehnat u Student Agency nebo Capital Espress.

Jak cestovat po Skotsku?

Autem
Pokud jste se nakonec rozhodli nechat vlastní auto doma a stále vás láká využívat automobilovou dopravu, můžete si za 120 liber na týden půjčit auto nejnižší třídy. Jestli ale chcete procestovat přilehlé ostrovy, je lepší si automobil pronajmout až na místě. Cestovat s autem trajektem není finančně zrovna výhodné. Ve Skotsku si automobil může půjčit řidič ve věku 23 až 65 let, který má platný mezinárodní řidičský průkaz. Hlavním rozdílem v řízení auta je, že se zde jezdí vlevo. Je proto třeba si rozmyslet, jestli vám tato změna při půjčení automobilu nebude činit přílišné problémy. Nejvytíženější dálnicí je M8 mezi Glasgowem a Edinburghem.

Autobusem
Vnitrostátní autobusovou dopravu zajišťuje společnost Scottish CityLink. Ta nabízí výhodnou permanentní jízdenku pro všechny spoje platící tři po sobě jdoucí dny. Tento dopravce zajišťuje spojení mezi Skotskem a Londýnem a Severní Anglií. Většina zastávek je značená cedulkami a zastavuje se na znamení (mávnutí). Jízdní řády jsou spíše orientační a na zastávkách je najdeme jen velmi zřídka.

Vlakem
Železniční doprava má v zemi dlouhou tradici. Byly zde vyráběny lokomotivy a dnes je zde vybudovaná hustá železniční síť. Ta spojuje Skotsko také s Anglií a důležitými městy. Pokud se však potřebujete dostat do odlehlejších horských oblastí, využijte autobus. Mezi nejkrásnější scénické trasy na světě patří jízda z Glasgow do Fort William Mallaig nebo z Inverness do Kyle of Lochalsh. Jízdenky se prodávají na vlakových nádražích nebo v cestovních kancelářích.

Letadlem
Leteckou dopravu po Skotsku zajišťují společnosti British Airways, British Midland a Highland Airways. Jelikož je Skotsko poměrně malé, na tak krátké vzdálenosti se nevyplatí leteckou dopravu využívat, protože je celkem nákladná. Nezbytná je pouze při cestování na Shetlandské ostrovy, Orkneje či Hebridy. Například z Glasgow se na Kirkwall na Orknejích dostanete za 150 liber. Pokud ale letíte ze Skotska do Londýna, ušetříte tím hodně času.

Lodní doprava
Funguje zde i hustá síť lodních linek. Některé zajišťují dopravu do Anglie, Severního Irska či Walesu. Většina lokálních lodních linek je funguje hlavně pro turistiku.

Jak cestovat po Edinburghu?

Autobusem
V Edinburghu je komplexní síť autobusové dopravy. Za jízdu se platí řidiči v autobuse při nástupu. Cena jízdného je závislá na vzdálenosti. Je možné si koupit také celodenní jízdenku, která vás vyjde levněji, pokud víte, že budete během dne hodně cestovat.

Taxi
Taxíky najdeme ve velkých městech na každé železniční a autobusové stanici nebo na jejich zvláštních stanovištích. Většina z nich se musí objednávat telefonicky. Je běžné, že se taxikářům dává spropitné 10 – 15% z ceny dopravy.

Stravování

Skotská kuchyně
Skotská kuchyně je výrazná ,plná přírodních vůní venkova a používají se zde tradiční přísady. Vody jsou zde bohaté na ryby, proto v jídelníčku nechybí nejrůznější rybí speciality. Delikatesami jsou skotský losos a pstruh, vyhledávané jsou také slávky, humři i krabi. Maso se připravuje libové a lahodné. Nejvíce používané je hovězí, skopové a jehněčí maso. Na jídelníčku najdeme také bažanty, koroptve a divoké kachny. Jelikož se zde nepěstuje pšenice, bývá chléb nahrazen ovesnými plackami a nekynutými bochníky tzv. hannocks. Jako dezert se podávají zákusky a pečivo z křehkého těsta. Oblíbené jsou mezi Skoty také karamelové bonbony.

Dobytek plemene Aberdeen Angus dává nejen nejlepší hovězí maso, ale také jeho mléko slouží na výrobu nejrůznějších sýrů, například Bonnetu, Bonchesteru nebo Galloway Cheddaru.

Skotskou specialitou je Hotch-Potch, což je vývar z jehněčího krku obohacený o zeleninu a ječmen. Oblíbeným zákuskem je Black Bun, koláč z rozinek, rybízu, mandlí, hnědého cukru, zázvoru a skořice. Tradiční specialitou, která však nemusí být pro každého až příliš přitažlivá je Haggis – jde o rozemleté a povařené ovčí vnitřnosti smíchané s hovězím lojem a ovesnými vločkami. To vše se zašité v ovčím žaludku vaří ještě asi 3 hodiny.

Skotské restaurace
Ve Skotsku začal nedávno platit zákaz kouření na uzavřených veřejných a pracovních místech, jako jsou hospody a restaurace. Jde o první část Británie, kde byl takový zákaz uveden v platnost. Vybrat si ve Skotsku můžete z opravdu velké nabídky stravovacích zařízení. Jsou zde pivnice, bistra, vinárny, čajovny, tapas bary, restaurace či divadelní kavárny. Vesměs všude najdeme dobrá lehká jídla za přijatelné ceny. Pokud ovšem navštívíte luxusnější restauraci, tak počítejte že cena bude odpovídat prostředí. Také platí pravidlo, že čím luxusnější restaurace, tím by měl mít host na sobě slavnostnější oblečení.

Skotské nápoje
Skotové jsou především hrdí na svou pravou skotskou whisky, která se vyrábí z ječmene, kvasnic a pramenité vody. Dělají zde míchanou i sladovou whisky. Skotská whisky je oproti té irské jen 2x destilovaná. Skotové nepohrdnou ani pivem, na výběr je zde široká škála nejrůznějších druhů. Vaří se ze sladového ječmene, chmelu, kvasnic a vody a zraje v dřevěném sudu. K tradičním koktejlům patří gin s tonikem.

Ubytování
Obecně nejdražší ubytování je v hlavním městě Edinburghu, v horských oblastech a na ostrovech. Na ostrovech z toho důvodu, že je zde přísun základních potravin a zboží více nákladný. I mimo tyto oblasti ovšem počítejte s denními výdaji mezi 20 a 40 librami na přespání a stravu v místním penzionu.

Nejlevněji se dá přenocovat pod širým nebem, ne všude je to však kempování povoleno. Proto si dopředu zjistěte, komu daný pozemek patří a domluvte se s ním, zda je možné zde přenocovat. Předejdete tak zbytečným problémům a nedorozuměním. Pokud toto povolení dostanete, chovejte se vždy tak, ať po vás zůstane co nejméně stop. Nerozdělávejte oheň ani neničte zdejší porosty. Oficiální kempy nabízí ubytování pro stan za 4-12 liber na noc. Místní zvláštností jsou tzv. camping barns a bunkhouses. Zde budete potřebovat vlastní karimatku a spacák. Jsou zde i tzv. booties, což jsou turistické přístřešky, kde se za přenocování neplatí. Levné ubytování nabízí také rozsáhlá síť hostelů či studentských kolejí. V hostelech jsou nejvyšší ceny v letním období, jinak se cena za noc pohybuje mezi 10 až 15 librami.

Mezi tradiční ubytovací zařízení patří britské B&B (Bed and Braskfast), což v doslovném překladu znamená „postel a snídaně“. Z toho je patrné, co můžeme od tohoto typu ubytování očekávat. Kromě noclehu je v ceně zahrnuta také snídaně. Nejlevněji se dá přenocovat za 13 – 18 liber. Penzion se snídaní už vyjde na 15-30 liber. Pokud chcete zažít dotek luxusu, můžete se ubytovat v jednom z hotelů, který vznikl přebudováním panské usedlosti. Cena za nocleh v jednom z takových sídel vyjde nejméně na 60 liber.

Bezpečnost ve Skotsku
Skotsko je stejně jako zbytek Velké Británie bezpečnou destinací. Ale stejně jako v každém jiném státě, i zde si musíte dávat pozor na své osobní věci. Vyskytují se zde pouliční zloději i organizované skupinky, které se soustředí hlavně na frekventovaná místa s velkým množstvím lidí. Doporučuje se proto raději nenosit u sebe velký obnos peněz. Pokud je to možné, tak si veškeré cennosti uschovejte například v hotelovém sejfu. Pokud musíte cestovat v noci, zkuste si to zařídit tak, abyste vždy měli doprovod.

Nakupování ve Skotsku
Ve Skotsku stejně jako v každém jiném evropském státě najdeme nepřeberné množství nejrůznějších obchodů, obchůdků, nákupních center, butiků a supermarketů. Nejoblíbenějším suvenýrem ze Skotska jsou ručně tkané teplé látky Harris Tweed, které tkají obyvatelé ze souostroví Vnější Hebridy. Řeka Tweed se zase používá k výrobě kašmíru a vlněných tkanin, které si můžete v místní přádelně prohlédnout a v továrním obchodě si vybrat už hotový svetr dle svého vkusu. Dalším oblíbeným produktem je skotská whisky. Ta se nejlépe nakupuje přímo v palírnách, které jsou rozesety po celé zemi. Pokud toužíte mít doma pravý skotský kilt tak navštivte Princes Street v Edinburghu.

Turistické cíle

Edinburgh
Skotská metropole je obecně považována za jedno z nejkrásnějších evropských hlavních měst. Leží na pobřeží Severního moře a je správním a kulturním střediskem Skotska. Každoročně se zde koná vyhlášený edinburský festival. Ve městě žije kolem 450 tisíc obyvatel a roku 1995 bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Dominantou města a zároveň také velkým turistickým lákadlem je hrad, který se vypíná na čedičovém jádru vyhaslé sopky. V minulosti sloužil jako pevnost, věznice i královský palác. Původní pevnost zde nechal vybudovat král Edwin. V hradu dnes můžeme obdivovat korunovační klenoty ukryté v Královském paláci, tzv. korunovační kámen (Stone of Destiny), Muzeum válek a kostel sv. Markéty, což je nejstarší budova hradu.

Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Edinburghu je tzv. Královská míle (Royal Mile). Jde o čtyři starobylé ulice, které již ve středověku spojovaly edinburský hrad s Holyrood Palace. Právě Holyrood Palace se stal sídlem skotských králů včetně královny Marie. Dnes je britským korunním majetkem. Ve městě si nesmíte nechat ujít prohlídku John Knox’s House z roku 1490, kostel Tron Kirk nebo Bank of Scotland.

V Edinburghu najdeme velké množství muzeí a galerií. Mezi nejznámější patří Skotská národní galerie, která vyniká sbírkou britského a evropského malířství 15. až 19. století. Ukázku georgiánské architektury nabízí Georgian House stojící na Charlotte Square. Mezi další významná muzea patří Národní galerie moderního umění, Skotské národní muzeum či Skotská národní portrétní galerie.

Mezi oblíbená výletní místa patří bezpochyby také edinburská zoo, kde uvidíte mnoho vzácných druhů zvířat. Celé zoo je vystavěno směrem do kopce, takže je z jeho vrcholu skvělý výhled na celé město.

Trossachs
Národní park Trossachs se pyšní krajinou s nádhernými horami, jezery s bohatstvím lesů, které se staly domovem pro mnoho živočišných druhů. Žije zde například orel skalní, sokol stěhovavý, jeleni či divoké kočky. V této oblasti žil také skotský národní hrdina Rob Roy, který se stal také hrdinou knížek Daniela Defoea.

Rozprostírá se zde největší britské sladkovodní jezero Loch Lomond. Jeho rozloha je 72 km2 a v nejhlubším místě dosahuje hloubky až 192 metrů. Na západním břehu jezera leží vesnice Luss, která se svými malebnými domky patří k nejhezčím v Lowlands (skotských nížinách). Sladkovodní jezero Loch Katrine můžete proplout na viktoriánském parníku jménem Sir Walter Scott. Nedaleko jezera Loch Lomond se nachází Queen Elizabeth Forest Park. Jde o zalesněnou krajinu, která představuje domov pro tetřívka obecného a jeleny. Je protkána množstvím turistických stezek.

Stirling
V srdci Skotska se nachází královské město Stirling. Po mnoho staletí se město stalo ohniskem četných bojů proti anglické koruně. Město bylo postupně vystavěno kolem hradu, který patří mezi nejvýznamnější pevnosti ve Skotsku. Hrad se tyčí na skále a je ukázkou renesanční architektury ve Skotsku. Původní hradby zde nechala vybudovat Marie Stuartovna a sloužily jako obrana proti Jindřichu VIII. Zajímavostí ve městě je také kostel Church of the Holy Rude z 15. století, kde byl korunován syn Marie Stuartovny Jakub VI. Nedaleko hradu stojí také 67 metrů vysoký památník skotského národního hrdiny Williama Wallace, který u Bannockburnu roku 1297 porazil Angličany.

Borders
Oblast Borders se rozkládá u hranic s Anglií a na jejím území najdeme zbytky mnoha starobylých staveb, které byly zničeny v bojích mezi Skotskem a Anglií. Tyto stavby měly velký duchovní i politický vliv. Zdejší opatství vznikla ve 12. století a nechal je zničit Jindřich VIII. Jedním z nejbohatších a nejkrásnějších opatství je Melrose Abbey. Pro cisterciáky ho nechal postavit David I. Opatství bylo několikrát vyrabováno anglickými vojsky a kompletně ho zničila protiskotská politika Jindřicha VIII. Do dnešního dne se zachovaly obvodové zdi, pár klášterních budov a kostra opatského kostela. Nejrozlehlejším opatstvím v Borders je Kelso Abbey, které kdysi představovalo nejmocnější duchovní instituci Skotska. Na břehu řeky Tweed se nachází opatství Dryburgh Abbey, kde je pohřben sir Walter Scott. Je považováno za nejpoutavější klášterní trosky ve Skotsku. Opatství Jedburgh Abbey bylo založeno v roce 1138. V 9. století však již na tomto místě byla keltská kamenná stavba, ze které se zachovaly fragmenty. Při cestování územím Borders narazíte také na sídlo předků vévody z Roxburghu Floor Castle z 18. století.

Glasgow
Glasgow je největším skotským městem, které leží v hlavní průmyslové zóně. Kdysi bylo po Londýně druhým nejvýznamnějším městem ve Velké Británii. Protéká tudy řeka Clyde a Kelvin. Glasgow je častým cílem turistů, kteří poznat nejkrásnější viktoriánské město ve Skotsku. Dominantou města je Glasgowská katedrála ze 13. století. Množství muzeí a galerií najdete v městské části West End. Artefakty s náboženskou tématikou si můžete prohlédnout v St. Mungo Museum of Religious Life and Art. Tetement House je muzeum, které vám dovolí nahlédnout do zachovalého soukromého bytu z počátku 20. století. Dále zde můžete najít Dopravní muzeum, Glasgowskou uměleckou školu či Hunterovu uměleckou galerii. Za zmínku stojí Pollok House, který je snad nejkrásnějším obytným domem z 18. století. Uvnitř najdeme sbírku španělského malířství. V parku u Pollok House si můžete prohlédnout Burrel Collection, což je cenná sbírka, kterou zde věnoval sir William Burrel v roce 1944.

Culzean Castle
V oblasti Jižního Ayrshiru, jižně od města Ayr se na skále tyčí hrad Culzean Castle. Leží v rozlehlém parku Culzean Country Park, kde najdeme dalších osm budov, turistické stezky, informační tabule, obchod a restauraci. Hrad sloužil jako sídlo hrabat z Cassillisu a byl vystavěn v 16. století. V období od roku 1777 do roku 1792 byl neoklasicisticky přestavěn. Uvnitř můžete obdivovat elegantní salon s židlemi ve stylu Ludvíka XVI., oválné schodiště s jónskými a korintskými sloupy, zbrojnici s významnou sbírkou pistolí či zapuštěnou zahradu Fountain Court. Hrad je od jara do podzimu otevřen pro veřejnost. Skálu pod hradem si jako své hnízdiště vybralo několik druhů mořských ptáků.

Shetlandské ostrovy
Souostroví Shetlandy tvoří nejsevernější území Skotska a přirozenou hranici mezi Severním mořem a Atlantským oceánem. Najdeme je 6 stupňů pod severním polárním kruhem a rozkládají se na ploše 1466 km2. Až do roku 1469 byly součástí norského království. Největším ostrovem je Mainland a správním střediskem město Lerwick. Pokud se chcete o ostrovech dozvědět něco více, navštivte v Lerwicku Shetland Museum. Zajímavostí Shetland je také věž Mousa Broch z doby železné. V Jarlshofu je muzeum věnované 3000 let starým rozvalinám, které se nachází na mořském břehu. Ostrov Noss se stal útočištěm mořských ptáků a tuleňů kuželozubých. Nejlepší dobou pro návštěvu je květen nebo červen.

Orkneje
Skotské souostroví Orkneje je bohaté na pravěké památky a tak se stalo velmi cennou evropskou archeologickou lokalitou. Mezi ostrovy se nachází vodní plocha nazývaná Scapa Flow, která hrála důležitou roli v obou světových válkách. Největším správním střediskem ostrovů je Kirkwall, kde najdeme katedrálu St. Magnus Cathedral. Ta se nachází v historickém jádru města obklopeném úzkými uličkami. Nedaleko vyniká krásná renesanční budova Earl´s Palace ze 17. století. Z roku 2000 př. Kristem pochází působivý komorový hrob Maes Howe. Jde o kamennou mohylu, která je ozdobena runovými nápisy. S touto mohylou jsou možná spjaty Standing Stones of Stennes, kde se údajně prováděly rituály a obřady. Zajímavá je také megalitická stavba Ring of Brodgar stojící na zdejším vřesovišti již od doby bronzové. Neolitické sídliště Skara Brae najdeme v zálivu Bay of Skail. Toto sídliště bylo po několik tisíc let pohřbeno pod zemí, až v roce 1850 ho odkryla silná bouře. Ve městě Strommess je muzeum Pier Arts Centre, kde se můžeme seznámit s dějinami města a pořádají se zde výstavy světového umění.

Vnější Hebridy
Tento 200 kilometrový řetězec ostrovů leží asi 60 km západně od pevniny. Pobřeží lemují pláže s bílým pískem a vnitrozemí je protkáno vodními cestami. Krajina je zde plochá a bez stromů. Hebridy jsou považovány za nejstarší známou část Evropy. Asi 80% obyvatel žije na největším a nejsevernějším ostrově Lewis a Harris. Nedaleko od města Stornoway se nachází kamenný kruh Standing Stones of Callanish a trosky věže Carloway Broch starší více než 2000 let. V Harrisu stoupá pohoří do výšky okolo 900 metrů nad mořem a jsou opravdovým rájem pro pěší turisty.

Jižní ostrovy North Uist, South Uist, Benbecula a Barra jsou převážně bažinaté a jejich pobřeží lemují nádherné nekonečné písečné pláže. Střediskem ostrova North Uist je Lochmaddy odkud vede hráz na ostrov South Uist a Benbecula. Pláže na ostrově South Uist byly dokonce vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí.

Skye
Největším ostrovem Vnitřních Hebrid je ostrov Skye. Má rozmanitou a působivou krajinu a i přesto, že zde velice často prší se stal skotským turistickým lákadlem číslo jedna. Jsou zde rozeklané sopečné náhorní plošiny, lučiny, zelená pole pro pasoucí se ovce a skot i pohoří Cullins, které vytváří četné zálivy. Na ostrově stojí hrad Dunvegan Castle, ruiny kostela Kilchrist Church či trosky kaple ve Skeabost. Hlavním městem ostrova Skye je Portree, které dostalo své jméno po návštěvě Jakuba V. v roce 1540. Nedaleko jezera Loch Coruisk se nachází nejkrásnější skotské pohoří Cuillins s nejvyšší horou Sgurr Alasdair měřící 993 metrů. V Quiraing najdeme podivuhodný terén posetý kamennými jehlami a věžemi. V oblasti Storr zase erozí vznikl monolit zvaný Old Man of Storr, který se tyčí do výšky 49 metrů nad silnicí.

Loch Ness
Druhým největším jezerem ve Skotku je Loch Ness. Má rozlohu 56,6 km2 a dosahuje hloubky až 305 metrů. S jezery Oich a Lochy je propojeno 35 km dlouhým Kaledonským průplavem. Jezero je celosvětově známo hlavně díky svému údajnému obyvateli, lochnesské příšeře nazývané Nessie. Nessie zde byla poprvé spatřena již v 6. století. Na západním břehu jezera se tyčí zříceniny hradu Urquhart Castle ze 16. století.

Aberdeen
Aberdeen je třetím největším skotským městem ležící na pobřeží Severního moře mezi řekami Don a Dee. Dříve královské město je dnes kulturně-průmyslovým centrem této části Skotska. Město je sídlem mnoha těžařských společností. Již od roku 1970 zde totiž prosperuje pobřežní těžba ropy. Na mořském dně již bylo objeveno kolem stovky ropných polí. Naproti tomu však město oplývá nádhernými záhony ve veřejných parcích a zahradách. Najdeme zde například krytou zahradu Duthie Park Winter Gardens, která je nejrozsáhlejší v Evropě. Město se pyšní také univerzitou King´s College z roku 1495, kde je dnes informační centrum. V Katedrále sv. Ondřeje je ukrytý pomník Samuela Seaburyho, který byl prvním episkopálním biskupem v USA a zde byl v roce 1784 vysvěcen. Ve městě stojí také Provost Skene´s House - dům sira a městského starosty George Skeneho, který byl postaven v roce 1545. Staré části města dominuje katedrála sv. Machara z 15. století postavená ze žuly.

Deeside
Oblast Deeside najdeme kolem toku řeky Dee, kde nás obklopí překrásná krajina Grampian. Grampiany tvoří nejvyšší a nejrozsáhlejší skotské pohoří, které je porostlé travinami, křovinami, vřesovišti a rašeliništi. V přírodní rezervaci Muir of Dinnet se hojně vyskytují smíšené lesy a je zde ideální výchozí bod pro nejrůznější výlety. Deeside se proslavilo tím, že zde královna Viktorie v roce 1852 koupila zámek Balmoral. Oblast se tak stala letním sídlem královské rodiny. Zámek byl později na žádost prince Alberta přestavěn ve skotském baronském stylu. Ve městě Ballater nedaleko zámku najdeme na průčelích obchodů královský dekret. V 19. století se město stalo lázněmi, jelikož zdejší prameny údajně léčí tuberkulózu. Hrad Crathes Castle je i se svými překrásnými zahradami domovem pro rod Burnettů, kteří byli jmenováni polesnými Robertem I. Kousek od města Aberdeen stojí pevnost Drum Castle ze 13. století.

Cairngorm Mountains
V pohoří Cairngorm Mountains najdeme druhou nejvyšší horu Skotska Ben Macdhui s výškou 1 309 metrů nad mořem. Jsou zde vyhledávaná lyžařská střediska a k dispozici 28 sjezdovek. Využít můžete i sedačkové lanovky, která vás dopraví skoro k vrcholku hory Cairn Gorm. V údolí protéká řeka Spey a tato oblast se stala jednou z nejnavštěvovanějších, možná díky své vynikající skotské. Zdejší zemědělci se proslavili chovem anguského skotu a ovcí. Cairngorm Mountains s řadou jezer patří k nejoblíbenějším a vyhledávaným cílům pěších turistů. V roce 1959 zde byla založena rezervace Loch Garten Nature Reserve, aby chránila vzácného orlovce říčního. Pokus chcete vidět na vlastní oči divoké zubry, vlky a divočáky, vydejte se do Kincraig Highland Wildlife Park.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko