Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Okružní cesta Velkou Británií vlastním autem

Velkou Británii, Londýn a především Skotsko jsme měli v plánu navštívit už dávno, ale dočkali jsme se až letos. Máme před sebou prázdniny a děti míří na 14 dní k babičce, takže se nabízí ideální příležitost podniknout vysněný road trip po Velké Británii. O zážitky a fotografie z cesty se s vámi rád touto cestou podělím.

okružní cesta Británií - plán cesty
Foto: plán cesty vytvořený pomocí Google maps

Den první – cesta do Calais

Po týdnech plánování a příprav, během kterých jsme zjistili, že 14 dní je na navštívení všech vytipovaných míst strašně krátká doba, vyrážíme z České republiky přes Německo a Belgii do francouzského přístavu v Calais. V pozdních nočních hodinách přijíždíme do přístavu. Za sebou máme 1100 km a tak se hodí, že trajekt vyjíždí za pár hodin a my využíváme přestávku ke krátkému spánku v autě. 

okružní cesta Británií - na trajektu
Foto: na trajektu

Den druhý – přes Canterbury do Londýna

Po krátkém odpočinku se řadíme do fronty aut čekajících na trajekt. Nalodění probíhá rychle a bez komplikací a zanedlouho vyplouváme, směr Dover, Anglie. Plavba trvá asi půl druhé hodiny a tento čas využíváme k procházce po trajektu a brzké snídani. Velká Británie nás vítá svými bílými útesy v Doveru a my míříme na naši první zastávku do Canterbury, abychom si prohlédli zdejší slavnou katedrálu. Jízda vlevo nám dělá menší problémy, než jsme předpokládali, brzy ráno jsou silnice prázdné a my kolem sedmé hodiny přijíždíme do Canterbury a parkujeme na veřejném parkovišti poblíž centra města. Brány katedrály se otevřenou až v 9:00 a tak si čas krátíme prozkoumáním malebného okolí katedrály. 

okružní cesta Británií - Canterbury
Foto: v Canterbury

V průvodci se dočteme, že městu Canterbury, kterému dominuje obrovská katedrála, byl díky památkám a historickému významu udělen titul britského historického dědictví. Procházíme se městem, obdivujeme historické stavby, v místní pobočce Starbucku si dáme velkou kávu a pokračujeme procházkou pěknou anglickou zahradou směrem ke katedrále.

okružní cesta Británií - Canterburská katedrále
Foto: Canterburská katedrála

Historie canterburská katedrály sahá až do roku 597, kdy byl do města Canterbury v hrabství Kent vyslán papežem Řehořem opat Augustin. Ten roku 602 katedrálu založil a stal se prvním canterburským arcibiskupem. Stavba byla v průběhu staletí mnohokrát přestavována a upravována a finální podobu získala až v 19. století. Stala se také svědkem historických událostí, mezi ty nejznámější a nejvýznamnější patří vražda lorda Thomase Becketa, známého také jako sv. Tomáše z Canterbury, kterého nechal v roce 1170 zavraždit v katedrále král Jindřích II. Prohlídkou interiérů a exteriérů katedrály strávíme téměř 4 hodiny, loučíme se s Canterbury a přesouváme se do Londýna.

okružní cesta Británií - Canterburská katedrála
Foto: uvnitř katedrály v Canterbury

Po ubytování v penzionu na okraji Londýna si vyřizujeme třídenní jízdenku a autobusem vyrážíme vstříc prvnímu seznámení s Londýnem. 

Den třetí a čtvrtý – Londýn, Oxford

Představovat a podrobně popisovat všechny památky a zajímavá místa Londýna by vydalo na celou knihu, stejně tak je zbytečné popisovat krásu tohoto města, kterou si sami můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii. Během dvou dnů strávených v Londýně jsme navštívili Britské muzeum s úžasnou egyptskou expozicí, nenechali jsme si ujít prohlídku Westminsterského opatství, proslulého mostu Tower Bridge, Big Benu, obřího ruského kola London Eye, pevnosti Tower a dalších turistických lákadel, které Londýn nabízí. Dva dny v Londýně ale v žádném případě nemůžou stačit na prohlídku všech zajímavostí této metropole a proto si dáváme předsevzetí, že se sem ještě vrátíme a prohlídce Londýna věnujeme samostatnou dovolenou. Je poledne čtvrtého dne naší cesty a tak je čas sbalit věci a vydat se dál.

okružní cesta Británií - Londýn
Foto: Londýnské oko a hned za ním akvárium

Přes univerzitní město Oxford, ve kterém trávíme pár hodin procházkou po historickém centru města pokračujeme na sever, do Skotska. Den pro nás končí v kempu, na který narážíme na severu Anglie.

Den pátý – Melrose, Edinburgh 

Brzy ráno balíme stan a vyjíždíme z kempu. Hned po výjezdu nás čeká první překvapení na silnici. Proti nám pomalu jede v protisměru stařenka ve starém malém autě a zuřivě troubí a bliká světly. Rychle reaguji, a přejíždím do správného pruhu, tady se vlastně jezdí vlevo, musím si dávat pozor, brzy ráno mozek asi ještě spí. 

okružní cesta Británií - Melrose
Foto: Melrose Abbey

Další naší zastávkou je skotské městečko Melrose ležící zhruba 60 kilometrů jižně od Edinburghu, ve kterém navštívíme pozůstatky opatství, jehož historie sahá až do 6 století.  Opatství, jehož část je dnes v troskách, ukrývá místo na kterém je pohřbeno srdce skotského krále Roberta Bruce, který Skotsku zajistil vítězstvím v bitvě u Bannockburnu roku 1314 nezávislost na Anglii. Po prohlídce opatství Melrose Abbey pokračujeme dál do Edinburghu. 

okružní cesta Británií - Edingurgh
Foto: Edingurgh

Po ubytování v malém rodinném hotýlku plánujeme odpolední procházku po Edinburghu. Začíná ale pršet, tak se běžíme schovat do první hospody, na kterou po cestě narazíme. Máme štěstí, vedle dobrého skotského piva je v nabídce podniku i národní pokrm Haggis, přišel tedy správný čas na ochutnávku. Jak jsme se dočetli, tradiční skotský Haggis je směs ovčích vnitřnostní a koření, která se vaří v ovčím žaludku a podává se se šťouchanými brambory s tuřínem. Po chvíli mi servírka tento klenot skotské kuchyně přináší. Haggis vypadá a chutná velmi podobně jako náš prejt, kombinace se skotským pivem, na jehož název už si nevzpomenu, je výborná.  Skotové rádi a s úsměvem popisují turistům Haggis takto: „Je to roztomilé zvířátko, jehož pravé nožky jsou delší nežli levé, což mu umožňuje pohybovat se po svazích ve velmi vysoké rychlosti, aniž by upadlo. Bohužel takovouto výhodu má pouze při pohybu proti směru hodinových ručiček. Jakmile změní směr, bezmocně se skutálí do údolí. A tam jej již sbírají skotští sběrači Haggisu a prodávají jej po celém Skotsku, kde je považován za nesmírnou lahůdku.“ S břichy plnými Haggisu odcházíme z hospody na podvečerní procházku Edinburghem.

Den šestý – Edinburgh 

Hlavním programem dnešního dne je prohlídka dominanty hlavního města Skotska, Edinburského hradu, který se tyčí na čedičové skále nad městem. Před hradní branou nás vítá hradní stráž. Tedy nejen nás, ale všechny návštěvníky, zrovna se totiž koná něco jako výměna stráží, doprovázená armádní kapelou v tradičních červených uniformách se zelenými kilty. Prohlídka hradu je doprovázena zajímavým výkladem, hlavní rozdíl od českých průvodců, kteří často nudně přednášejí, probíhá zde výklad poněkud jinak. Například v hradní zbrojnici čekají dva dobově odění zbrojnoši s halapartnou v ruce a ve stanovený čas názorně ukazují, k čemu ta která zbraň a zbroj slouží. Do výkladu navíc vtipně zapojují i diváky, takže se plný sál výborně baví. 

okružní cesta Británií - Edingurgh Castle
Foto: výměna stráží na nádvoří Edinburgh Castle

Odpoledne podnikáme pěší túru do Holyrood Parku, což je vlastně kopec uprostřed Edinburghu, z kterého je pěkný výhled na město. 

Den sedmý – St. Andrews, Dunnotar Castle

Opouštíme hlavní skotské město a přesouváme se do nedalekého St. Andrews. Městečko, které je celosvětově proslulé především jako Mekka golfistů, však nabízí turistům mnohem více. Prohlídku města začínáme v areálu místní katedrály, z níž se bohužel dochovali jen ruiny. Pokračujeme k ruinám hradu a podél pobřeží k slavnému golfovému klubu. Navštívíme také akvárium, které se nachází v těsné blízkosti golfového hřiště. Velké množství barevných mořských živočichů, kterým dominují krásní perutýni a mořští koníci potěší oko dospělých i dětí. Prohlídku St. Andrews završíme procházkou po golfovém hřišti, které bylo založeno již v roce 1754 a pak se vydáváme dále na sever, podél pobřeží směrem k městu Stonehaven. 

okružní cesta Británií - katedrála St. Andrews
Foto: katedrála v St. Andrews

Druhou dnešní zastávkou, ke které se dostáváme až v podvečer, je hrad Dunnotar Castle ležící na pobřeží jižně od města Stonehaven. Hrad na 50 metrů vysokém útesu, který byl postupně budován již od 7. Století, vypadá impozantně. Dovnitř se však bohužel nedostaneme, je zavřeno. Procházíme se po okolních útesech, fotíme, a chápeme zkazky o nedobytnosti tohoto hradu. Strategické umístění hradu je opravdu výjimečné, k hradu vede pouze strmá a úzká cestička. V průvodci se dočítáme, že hrad byl ve skutečnosti dobyt několikrát, mimo jiné Williamem Wallacem během bojů za nezávislost Skotska a později Oliverem Cromwellem, který se snažil ukořistit skotské královské klenoty, které zde měly být ukryty. Cromwell hrad obléhal dlouhých 8 měsíců. Vzácné klenoty ovšem nezískal, stateční obránci hradu je před kapitulací odvezli do bezpečí.

okružní cesta Británií - Dunnotar Castle
Foto: Dunnotar Castle

Den osmý – Drum Castle, cesta na sever   

Po krátké zastávce u malého hradu Drum Castle a prohlídce jeho exteriérů se vydáváme na celodenní dlouhou cestu skotskou vysočinou na sever.  

okružní cesta Británií - Drum Castle
Foto: Drum Castle

Skotská vysočina (anglicky Highlands) je jedním slovem úchvatná. Cestou míjíme celou řadu jezer, projíždíme kopcovitou barevnou krajinou a na lidská obydlí nebo další auta narážíme jen zcela výjimečně. Každou chvíli stojíme a fotíme a fotíme … Ačkoli trávíme téměř celý den v autě, patří projížďka skotskou vysočinou k nejsilnějším zážitkům z naší cesty. 

okružní cesta Británií - Highlands
Foto: Skotská vysočina

Večer přijíždíme do kempu poblíž městečka Durness na severu Skotska. Stan máme za chvilku postavený a tak míříme do blízké hospody na pivo. Slunce zde na severu zapadá až po desáté večer a světlo je celou noc, až do východu slunce.

Den devátý – ostrov Handa

Dnes se chystáme na celodenní výlet na ostrov Handa, který je vyhlášenou ptačí rezervací. Kolem desáté hodiny přijíždíme k malému přístavišti, které se skládá z mola a malé dřevěné budky a kupujeme si vstupenku na ostrov. Za chvíli už nasedáme na malý člun a vybaveni plovacími vestami se plavíme na nedaleký ostrov. Na ostrově trávíme celý den pozorováním kolonií nádherně zbarvených papuchalků a všech možných dalších druhů ptáků. Úchvatné jsou také vysoké útesy. Po vyznačených stezkách obcházíme celý ostrov a kocháme se nádhernou ostrova. 

okružní cesta Británií - ostrov Handa
Foto: ostrov Handa

Po návratu z ostrova nás čeká cesta do kempu poblíž známého hradu Eilean Donan Castle. 

Den desátý – Eilean Donan Castle, ostrov Skye, palírna Talisker, Dunvegan Castle

Čeká nás náročný den, který začíná návštěvou hradu Eilean Donan, který je považovaný za nejčastěji fotografovaný hrad Skotska. Hrad, který si zahrál i v několika filmech (např. Highlander s Ch. Lambertem nebo v bondovce Jeden svět nestačí) stojí na malém ostrůvku jezera Loch Duich a je spojen s pevninou kamenným mostem. Hrad byl postaven ve 13. století na obranu proti Vikingům a během své bohaté historie několikrát měnil majitele a součástí expozice jsou i zajímavé interiéry.

okružní cesta Británií - Eilean Donan Castle
Foto: hrad Eilean Donan

Po prohlídce hradu naše cesta pokračuje na nedaleký ostrov Skye, který je proslulý krásnou přírodou a také výrobou whisky. Tradičně děláme množství zastávek a fotíme. První větší zastávka je v palírně whisky Talisker, jejíž prohlídku si nenecháváme ujít. Omámení výpary a s tekutými suvenýry opouštíme palírnu a míříme na prohlídku exteriérů hradu Dunvegan. 

okružní cesta Británií - Dunvegan Castle
Foto: Dunvegan Castle

Den jedenáctý – Culzean Castle, cesta na jih 

Dlouhou celodenní cestu na jih si zpestřujeme návštěvou hradu Culzean ležícího na západním pobřeží jižně od města Ayr. Hrad, jehož stavba začala v roce 1777, leží v parku s oborou, kterým se procházíme a fotíme jeleny a srny. Pokračujeme dále na jih a vracíme se zpátky do Anglie. 

okružní cesta Británií - Culzean Castle
Foto: Culzean Castle

Den dvanáctý – Warwick Castle

Hlavním programem dnešního dne je návštěva středověkého hradu Warwick ležícího nad řekou Avonou ve stejnojmenném městě. Hrad byl postaven v roce 1068 Vilémem Dobyvatelem a vedle pěkných exteriérů nabízí svým návštěvníkům i působivé interiéry, které jsou doplněny o voskové figuríny známých osobností i běžných pracujících poddaných, kteří na hradě a v jeho okolí žili. Prohlídka hradu je doplněna vystoupením sokolníků. 

okružní cesta Británií - Warwick
Foto: interiér hradu Warwick

Míříme dále na jih a v podvečer obdivujeme Stonehenge, seskupení menhirů a kamenných kruhů poblíž města Salisbury. Tyto kamenné bloky byly vztyčeny asi 2500 let před naším letopočtem a jejich význam není dodnes znám. Některé teorie mluví o rituálním popravišti, jiné o pohřebišti nebo o astronomickém významu stavby. 

okružní cesta Británií - Stonehenge
Foto: Stonehenge

Den třináctý – jih Anglie, Dover 

Naše okružní cesta Velkou Británií končí, nakupujeme dárky dětem a přes Southampton a Portsmouth míříme po pobřeží do Doveru. Nalodíme se na trajekt a čeká nás ještě dlouhých 1100 km domů, do České republiky. 

Dovětek na závěr

Ačkoli jsme navštívili řadu zajímavých míst v Evropě, Africe i Americe, okružní cesta po Velké Británii, ve vlastním autě a se stanem a spacákem, patří k našim nejhezčím cestovatelským zážitkům. Necelé 2 týdny jsou ale velmi krátké k tomu, abychom navštívili vše, co stojí za shlédnutí a do Velké Británie se tak určitě ještě vrátíme.

Fotogalerie

Trajekt Calais - Dover

Trajekt Calais - Dover 

Trajekt Calais - Dover

Trajekt Calais - Dover 

Canterbury

Canterbury 

Canterbury

Canterbury 

 
Canterbury

Canterbury 

Canterbury

Canterbury 

Canterbury

Canterbury 

Canterbury

Canterbury 

 
Canterbury

Canterbury 

Canterbury

Canterbury 

Canterbury

Canterbury 

Canterbury

Canterbury 

 
Canterburská katedrála

Canterburská katedrála 

Canterburská katedrála

Canterburská katedrála 

Canterburská katedrála

Canterburská katedrála 

Canterburská katedrála

Canterburská katedrála 

 
Canterburská katedrála

Canterburská katedrála 

Canterburská katedrála

Canterburská katedrála 

Canterburská katedrála

Canterburská katedrála 

Canterburská katedrála

Canterburská katedrála 

 
Canterburská katedrála

Canterburská katedrála 

Canterburská katedrála

Canterburská katedrála 

Canterburská katedrála

Canterburská katedrála 

Canterburská katedrála

Canterburská katedrála 

 
Canterburská katedrála

Canterburská katedrála 

Canterburská katedrála

Canterburská katedrála 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

 
Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

 
Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

 
Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

 
Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

 
Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

 
Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

 
Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

 
Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

Londýn

Londýn 

 
Oxford

Oxford 

Oxford

Oxford 

Oxford

Oxford 

Oxford

Oxford 

 
v kampu

v kampu 

Melrose

Melrose 

Melrose

Melrose 

Melrose

Melrose 

 
Edinburgh Castle

Edinburgh Castle 

Edinburgh Castle

Edinburgh Castle 

Edinburgh Castle

Edinburgh Castle 

Edinburgh Castle

Edinburgh Castle 

 
Edinburgh Castle

Edinburgh Castle 

Edinburgh Castle

Edinburgh Castle 

Edinburgh Castle

Edinburgh Castle 

Edinburgh Castle

Edinburgh Castle 

 
Edinburgh Castle

Edinburgh Castle 

Edinburgh Castle

Edinburgh Castle 

Edinburgh

Edinburgh 

Edinburgh

Edinburgh 

 
Edinburgh

Edinburgh 

Edinburgh

Edinburgh 

Edinburgh

Edinburgh 

Edinburgh

Edinburgh 

 
Edinburgh

Edinburgh 

Edinburgh

Edinburgh 

St. Andrews

St. Andrews 

St. Andrews

St. Andrews 

 
St. Andrews

St. Andrews 

St. Andrews

St. Andrews 

St. Andrews

St. Andrews 

St. Andrews

St. Andrews 

 
St. Andrews

St. Andrews 

St. Andrews

St. Andrews 

St. Andrews

St. Andrews 

St. Andrews

St. Andrews 

 
St. Andrews

St. Andrews 

St. Andrews

St. Andrews 

Dunnotar Castle

Dunnotar Castle 

Dunnotar Castle

Dunnotar Castle 

 
Dunnotar Castle

Dunnotar Castle 

Dunnotar Castle

Dunnotar Castle 

Dunnotar Castle

Dunnotar Castle 

Drum Castle

Drum Castle 

 
Drum Castle

Drum Castle 

Skotská vysočina - Highlands

Skotská vysočina - Highlands 

Skotská vysočina - Highlands

Skotská vysočina - Highlands 

Skotská vysočina - Highlands

Skotská vysočina - Highlands 

 
Skotská vysočina - Highlands

Skotská vysočina - Highlands 

Durness

Durness 

Durness

Durness 

Durness

Durness 

 
Durness

Durness 

Skotská vysočina - Highlands

Skotská vysočina - Highlands 

Skotská vysočina - Highlands

Skotská vysočina - Highlands 

Skotská vysočina - Highlands

Skotská vysočina - Highlands 

 
Skotská vysočina - Highlands

Skotská vysočina - Highlands 

ostrov Handa

ostrov Handa 

ostrov Handa

ostrov Handa 

ostrov Handa

ostrov Handa 

 
ostrov Handa

ostrov Handa 

ostrov Handa

ostrov Handa 

ostrov Handa

ostrov Handa 

ostrov Handa

ostrov Handa 

 
ostrov Handa

ostrov Handa 

Eilean Donan Castle

Eilean Donan Castle 

Eilean Donan Castle

Eilean Donan Castle 

Eilean Donan Castle

Eilean Donan Castle 

 
Eilean Donan Castle

Eilean Donan Castle 

na ostrově Skye

na ostrově Skye 

Dunvegan Castle

Dunvegan Castle 

Dunvegan Castle

Dunvegan Castle 

 
Dunvegan Castle

Dunvegan Castle 

palírna whisky Ralisker

palírna whisky Ralisker 

ostrov Skye

ostrov Skye 

ostrov Skye

ostrov Skye 

 
ostrov Skye

ostrov Skye 

Culzean Castle

Culzean Castle 

Culzean Castle

Culzean Castle 

Culzean Castle

Culzean Castle 

 
Culzean Castle

Culzean Castle 

Culzean Castle

Culzean Castle 

Culzean Castle

Culzean Castle 

Culzean Castle

Culzean Castle 

 
Warwick Castle

Warwick Castle 

Warwick Castle

Warwick Castle 

Warwick Castle

Warwick Castle 

Warwick Castle

Warwick Castle 

 
Warwick Castle

Warwick Castle 

Warwick Castle

Warwick Castle 

Warwick Castle

Warwick Castle 

Warwick Castle

Warwick Castle 

 
Warwick Castle

Warwick Castle 

Warwick Castle

Warwick Castle 

Stonehenge

Stonehenge 

Dover

Dover 

 

další fotografie

Článek byl zobrazen 21 326 krát.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko