Okružní cesta Velkou Británií vlastním autem
Velkou Británii, Londýn a především Skotsko jsme měli v plánu navštívit už dávno, ale dočkali jsme se až letos. Máme před sebou prázdniny a děti míří na 14 dní k babičce, takže se nabízí ideální příležitost podniknout vysněný road trip po Velké Británii. O zážitky a fotografie z cesty se s vámi rád touto cestou podělím.
Foto: plán cesty vytvořený pomocí Google maps
Po týdnech plánování a příprav, během kterých jsme zjistili, že 14 dní je na navštívení všech vytipovaných míst strašně krátká doba, vyrážíme z České republiky přes Německo a Belgii do francouzského přístavu v Calais. V pozdních nočních hodinách přijíždíme do přístavu. Za sebou máme 1100 km a tak se hodí, že trajekt vyjíždí za pár hodin a my využíváme přestávku ke krátkému spánku v autě.
Foto: na trajektu
Po krátkém odpočinku se řadíme do fronty aut čekajících na trajekt. Nalodění probíhá rychle a bez komplikací a zanedlouho vyplouváme, směr Dover, Anglie. Plavba trvá asi půl druhé hodiny a tento čas využíváme k procházce po trajektu a brzké snídani. Velká Británie nás vítá svými bílými útesy v Doveru a my míříme na naši první zastávku do Canterbury, abychom si prohlédli zdejší slavnou katedrálu. Jízda vlevo nám dělá menší problémy, než jsme předpokládali, brzy ráno jsou silnice prázdné a my kolem sedmé hodiny přijíždíme do Canterbury a parkujeme na veřejném parkovišti poblíž centra města. Brány katedrály se otevřenou až v 9:00 a tak si čas krátíme prozkoumáním malebného okolí katedrály.
Foto: v Canterbury
V průvodci se dočteme, že městu Canterbury, kterému dominuje obrovská katedrála, byl díky památkám a historickému významu udělen titul britského historického dědictví. Procházíme se městem, obdivujeme historické stavby, v místní pobočce Starbucku si dáme velkou kávu a pokračujeme procházkou pěknou anglickou zahradou směrem ke katedrále.
Foto: Canterburská katedrála
Historie canterburská katedrály sahá až do roku 597, kdy byl do města Canterbury v hrabství Kent vyslán papežem Řehořem opat Augustin. Ten roku 602 katedrálu založil a stal se prvním canterburským arcibiskupem. Stavba byla v průběhu staletí mnohokrát přestavována a upravována a finální podobu získala až v 19. století. Stala se také svědkem historických událostí, mezi ty nejznámější a nejvýznamnější patří vražda lorda Thomase Becketa, známého také jako sv. Tomáše z Canterbury, kterého nechal v roce 1170 zavraždit v katedrále král Jindřích II. Prohlídkou interiérů a exteriérů katedrály strávíme téměř 4 hodiny, loučíme se s Canterbury a přesouváme se do Londýna.
Foto: uvnitř katedrály v Canterbury
Po ubytování v penzionu na okraji Londýna si vyřizujeme třídenní jízdenku a autobusem vyrážíme vstříc prvnímu seznámení s Londýnem.
Představovat a podrobně popisovat všechny památky a zajímavá místa Londýna by vydalo na celou knihu, stejně tak je zbytečné popisovat krásu tohoto města, kterou si sami můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii. Během dvou dnů strávených v Londýně jsme navštívili Britské muzeum s úžasnou egyptskou expozicí, nenechali jsme si ujít prohlídku Westminsterského opatství, proslulého mostu Tower Bridge, Big Benu, obřího ruského kola London Eye, pevnosti Tower a dalších turistických lákadel, které Londýn nabízí. Dva dny v Londýně ale v žádném případě nemůžou stačit na prohlídku všech zajímavostí této metropole a proto si dáváme předsevzetí, že se sem ještě vrátíme a prohlídce Londýna věnujeme samostatnou dovolenou. Je poledne čtvrtého dne naší cesty a tak je čas sbalit věci a vydat se dál.
Foto: Londýnské oko a hned za ním akvárium
Přes univerzitní město Oxford, ve kterém trávíme pár hodin procházkou po historickém centru města pokračujeme na sever, do Skotska. Den pro nás končí v kempu, na který narážíme na severu Anglie.
Brzy ráno balíme stan a vyjíždíme z kempu. Hned po výjezdu nás čeká první překvapení na silnici. Proti nám pomalu jede v protisměru stařenka ve starém malém autě a zuřivě troubí a bliká světly. Rychle reaguji, a přejíždím do správného pruhu, tady se vlastně jezdí vlevo, musím si dávat pozor, brzy ráno mozek asi ještě spí.
Foto: Melrose Abbey
Další naší zastávkou je skotské městečko Melrose ležící zhruba 60 kilometrů jižně od Edinburghu, ve kterém navštívíme pozůstatky opatství, jehož historie sahá až do 6 století. Opatství, jehož část je dnes v troskách, ukrývá místo na kterém je pohřbeno srdce skotského krále Roberta Bruce, který Skotsku zajistil vítězstvím v bitvě u Bannockburnu roku 1314 nezávislost na Anglii. Po prohlídce opatství Melrose Abbey pokračujeme dál do Edinburghu.
Foto: Edingurgh
Po ubytování v malém rodinném hotýlku plánujeme odpolední procházku po Edinburghu. Začíná ale pršet, tak se běžíme schovat do první hospody, na kterou po cestě narazíme. Máme štěstí, vedle dobrého skotského piva je v nabídce podniku i národní pokrm Haggis, přišel tedy správný čas na ochutnávku. Jak jsme se dočetli, tradiční skotský Haggis je směs ovčích vnitřnostní a koření, která se vaří v ovčím žaludku a podává se se šťouchanými brambory s tuřínem. Po chvíli mi servírka tento klenot skotské kuchyně přináší. Haggis vypadá a chutná velmi podobně jako náš prejt, kombinace se skotským pivem, na jehož název už si nevzpomenu, je výborná. Skotové rádi a s úsměvem popisují turistům Haggis takto: „Je to roztomilé zvířátko, jehož pravé nožky jsou delší nežli levé, což mu umožňuje pohybovat se po svazích ve velmi vysoké rychlosti, aniž by upadlo. Bohužel takovouto výhodu má pouze při pohybu proti směru hodinových ručiček. Jakmile změní směr, bezmocně se skutálí do údolí. A tam jej již sbírají skotští sběrači Haggisu a prodávají jej po celém Skotsku, kde je považován za nesmírnou lahůdku.“ S břichy plnými Haggisu odcházíme z hospody na podvečerní procházku Edinburghem.
Hlavním programem dnešního dne je prohlídka dominanty hlavního města Skotska, Edinburského hradu, který se tyčí na čedičové skále nad městem. Před hradní branou nás vítá hradní stráž. Tedy nejen nás, ale všechny návštěvníky, zrovna se totiž koná něco jako výměna stráží, doprovázená armádní kapelou v tradičních červených uniformách se zelenými kilty. Prohlídka hradu je doprovázena zajímavým výkladem, hlavní rozdíl od českých průvodců, kteří často nudně přednášejí, probíhá zde výklad poněkud jinak. Například v hradní zbrojnici čekají dva dobově odění zbrojnoši s halapartnou v ruce a ve stanovený čas názorně ukazují, k čemu ta která zbraň a zbroj slouží. Do výkladu navíc vtipně zapojují i diváky, takže se plný sál výborně baví.
Foto: výměna stráží na nádvoří Edinburgh Castle
Odpoledne podnikáme pěší túru do Holyrood Parku, což je vlastně kopec uprostřed Edinburghu, z kterého je pěkný výhled na město.
Opouštíme hlavní skotské město a přesouváme se do nedalekého St. Andrews. Městečko, které je celosvětově proslulé především jako Mekka golfistů, však nabízí turistům mnohem více. Prohlídku města začínáme v areálu místní katedrály, z níž se bohužel dochovali jen ruiny. Pokračujeme k ruinám hradu a podél pobřeží k slavnému golfovému klubu. Navštívíme také akvárium, které se nachází v těsné blízkosti golfového hřiště. Velké množství barevných mořských živočichů, kterým dominují krásní perutýni a mořští koníci potěší oko dospělých i dětí. Prohlídku St. Andrews završíme procházkou po golfovém hřišti, které bylo založeno již v roce 1754 a pak se vydáváme dále na sever, podél pobřeží směrem k městu Stonehaven.
Foto: katedrála v St. Andrews
Druhou dnešní zastávkou, ke které se dostáváme až v podvečer, je hrad Dunnotar Castle ležící na pobřeží jižně od města Stonehaven. Hrad na 50 metrů vysokém útesu, který byl postupně budován již od 7. Století, vypadá impozantně. Dovnitř se však bohužel nedostaneme, je zavřeno. Procházíme se po okolních útesech, fotíme, a chápeme zkazky o nedobytnosti tohoto hradu. Strategické umístění hradu je opravdu výjimečné, k hradu vede pouze strmá a úzká cestička. V průvodci se dočítáme, že hrad byl ve skutečnosti dobyt několikrát, mimo jiné Williamem Wallacem během bojů za nezávislost Skotska a později Oliverem Cromwellem, který se snažil ukořistit skotské královské klenoty, které zde měly být ukryty. Cromwell hrad obléhal dlouhých 8 měsíců. Vzácné klenoty ovšem nezískal, stateční obránci hradu je před kapitulací odvezli do bezpečí.
Foto: Dunnotar Castle
Po krátké zastávce u malého hradu Drum Castle a prohlídce jeho exteriérů se vydáváme na celodenní dlouhou cestu skotskou vysočinou na sever.
Foto: Drum Castle
Skotská vysočina (anglicky Highlands) je jedním slovem úchvatná. Cestou míjíme celou řadu jezer, projíždíme kopcovitou barevnou krajinou a na lidská obydlí nebo další auta narážíme jen zcela výjimečně. Každou chvíli stojíme a fotíme a fotíme … Ačkoli trávíme téměř celý den v autě, patří projížďka skotskou vysočinou k nejsilnějším zážitkům z naší cesty.
Foto: Skotská vysočina
Večer přijíždíme do kempu poblíž městečka Durness na severu Skotska. Stan máme za chvilku postavený a tak míříme do blízké hospody na pivo. Slunce zde na severu zapadá až po desáté večer a světlo je celou noc, až do východu slunce.
Dnes se chystáme na celodenní výlet na ostrov Handa, který je vyhlášenou ptačí rezervací. Kolem desáté hodiny přijíždíme k malému přístavišti, které se skládá z mola a malé dřevěné budky a kupujeme si vstupenku na ostrov. Za chvíli už nasedáme na malý člun a vybaveni plovacími vestami se plavíme na nedaleký ostrov. Na ostrově trávíme celý den pozorováním kolonií nádherně zbarvených papuchalků a všech možných dalších druhů ptáků. Úchvatné jsou také vysoké útesy. Po vyznačených stezkách obcházíme celý ostrov a kocháme se nádhernou ostrova.
Foto: ostrov Handa
Po návratu z ostrova nás čeká cesta do kempu poblíž známého hradu Eilean Donan Castle.
Čeká nás náročný den, který začíná návštěvou hradu Eilean Donan, který je považovaný za nejčastěji fotografovaný hrad Skotska. Hrad, který si zahrál i v několika filmech (např. Highlander s Ch. Lambertem nebo v bondovce Jeden svět nestačí) stojí na malém ostrůvku jezera Loch Duich a je spojen s pevninou kamenným mostem. Hrad byl postaven ve 13. století na obranu proti Vikingům a během své bohaté historie několikrát měnil majitele a součástí expozice jsou i zajímavé interiéry.
Foto: hrad Eilean Donan
Po prohlídce hradu naše cesta pokračuje na nedaleký ostrov Skye, který je proslulý krásnou přírodou a také výrobou whisky. Tradičně děláme množství zastávek a fotíme. První větší zastávka je v palírně whisky Talisker, jejíž prohlídku si nenecháváme ujít. Omámení výpary a s tekutými suvenýry opouštíme palírnu a míříme na prohlídku exteriérů hradu Dunvegan.
Foto: Dunvegan Castle
Dlouhou celodenní cestu na jih si zpestřujeme návštěvou hradu Culzean ležícího na západním pobřeží jižně od města Ayr. Hrad, jehož stavba začala v roce 1777, leží v parku s oborou, kterým se procházíme a fotíme jeleny a srny. Pokračujeme dále na jih a vracíme se zpátky do Anglie.
Foto: Culzean Castle
Hlavním programem dnešního dne je návštěva středověkého hradu Warwick ležícího nad řekou Avonou ve stejnojmenném městě. Hrad byl postaven v roce 1068 Vilémem Dobyvatelem a vedle pěkných exteriérů nabízí svým návštěvníkům i působivé interiéry, které jsou doplněny o voskové figuríny známých osobností i běžných pracujících poddaných, kteří na hradě a v jeho okolí žili. Prohlídka hradu je doplněna vystoupením sokolníků.
Foto: interiér hradu Warwick
Míříme dále na jih a v podvečer obdivujeme Stonehenge, seskupení menhirů a kamenných kruhů poblíž města Salisbury. Tyto kamenné bloky byly vztyčeny asi 2500 let před naším letopočtem a jejich význam není dodnes znám. Některé teorie mluví o rituálním popravišti, jiné o pohřebišti nebo o astronomickém významu stavby.
Foto: Stonehenge
Naše okružní cesta Velkou Británií končí, nakupujeme dárky dětem a přes Southampton a Portsmouth míříme po pobřeží do Doveru. Nalodíme se na trajekt a čeká nás ještě dlouhých 1100 km domů, do České republiky.
Ačkoli jsme navštívili řadu zajímavých míst v Evropě, Africe i Americe, okružní cesta po Velké Británii, ve vlastním autě a se stanem a spacákem, patří k našim nejhezčím cestovatelským zážitkům. Necelé 2 týdny jsou ale velmi krátké k tomu, abychom navštívili vše, co stojí za shlédnutí a do Velké Británie se tak určitě ještě vrátíme.
Článek byl zobrazen 23 659 krát.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko