Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Autem do Skotska

Skotsko je nádherná země nacházející se na severu Velké Británie a na přilehlých ostrovech. Mnoho lidí, kteří již měli možnost Skotsko navštívit, nikdy nezapomenou na zdejší kouzelnou krajinu, bohatou kulturu, tajemnou historii a přívětivé obyvatele.

Skotsko je autonomní zemí Spojeného Království Velké Británie a Severního Irska a proto pro cestu do těchto končin musíte mít cestovní pas platný ještě alespoň 6 měsíců po návratu do České republiky, nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Díky členství v Evropské unii mohou občané České republiky vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení. Mějte však na paměti, že občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho majitele, nikoli i pro jeho dítě. Pokud tedy cestujete společně s dětmi, je třeba jim obstarat vlastní cestovní pas. Přihlašovací povinnost pro české občany ve Velké Británii neexistuje.


Foto: Glasgow

Mezi Velkou Británií a Českou republikou platí od roku 1990 dohoda o bezvízovém styku, ale jen při turistickém pobytu, který nepřesahuje180 dní. Povolen je tak dovoz předmětů osobní potřeby a spotřeby odpovídající délce pobytu a ročnímu období. Bez celních dokladů je tak možné na dobu maximálně 6 měsíců dovézt také karavan, obytný vůz, přívěs či mikrobus. Musíte však dodržovat jejich rozměrové limity – karavan max. 7 metrů a auto s přívěsem 18 metrů.

Do Skotska je možné se dostat několika způsoby, nejvýhodnější je samozřejmě cesta letadlem, který je rychlá, pohodlná a v mnoha případech i poměrně levná. Je možné využít přímých letů z Prahy do Glasgow či Edinburghu nebo letět s přestupem v Londýně. Pokud však chcete do Skotska vycestovat vlastním autem, počítejte s dlouhou a náročnou cestou. Z Prahy do Edinburghu to je 1 900 kilometrů a za benzín zaplatíte asi 4 000 Kč. K tomu si musíte připočítat ještě silniční poplatky. Proto je dobré zvážit, jestli není lepší přeci jen cestovat letadlem.

V každém případě při cestě do Skotska musíte překonat kanál La Manche nebo Severní moře. Dopravu mezi Evropským kontinentem a Velkou Británií výrazně ulehčila výstavba Eurotunnelu. Tento historicky významný tunel mezi Británií a Francií byl otevřen v roce 1994 a dnes umožňuje rychlou, efektivní a pohodlnou přepravu. Na nákladní vlak společnosti Eurotunnel se ve Francouzském Calais naloží autobusy i auta a za 35 minut se ocitnete v anglickém Folkestonu. Celkově se zde nachází 2 tunely pro osobní přepravu a jeden tunel služební. Ceny za Eurotunnel mezi Francií a Anglií se různí v závislosti na době průjezdu a druhu vozidla. Do tunelu je zakázán vjezd obytných vozů s nádrží na LPG (plnou či prázdnou), za určitých podmínek jsou povoleny jen plněné plynové nádoby.

Další možností, jak se dostat na území Velké Británie je cesta trajektem. Pokud však jedete s autem, není to nijak finančně výhodné, ale dostanete se do nejrůznějších částí země. Funguje zde hustá síť lodních linek, které zajišťují dopravu do Anglie, Severního Irska, Skotska či Walesu. Většina lokálních lodních linek funguje hlavně pro turistiku. Cena trajektové jízdenky se odvíjí od ročního období, doby vyplutí a délky pobytu. Za jízdu v noci počítejte s příplatkem za lůžko. Mezi Calais (Francie) a Doverem (Británie) zajišťuje pravidelnou přepravu společnost Seacat, mezi městy Dieppe a Newhavenem zase společnost Hoverspeeder. Tyto dvě linky zajišťují nejrychlejší přepravu přes Lamanšský průliv, která trvá jen asi půl hodiny. Jízdenky je možné zakoupit předem.

Jestliže se vám nechce do Skotska jezdit vlastním autem, máte možnost si nějaký vůz až na místě pronajmout. Ve Skotsku si automobil může půjčit řidič ve věku 23 až 65 let, který má platný mezinárodní řidičský průkaz. Hlavním rozdílem v řízení auta je, že se zde jezdí vlevo. Je proto třeba si rozmyslet, jestli vám tato změna při půjčení automobilu nebude činit přílišné problémy. Dalším rozdílem je, že vzdálenosti zde nejsou měřeny v kilometrech, ale v mílích. Nejvytíženější dálnicí je M8 mezi Glasgowem a Edinburghem. Auto nejnižší třídy vyjde na asi 120 liber týdně. Pokud však chcete procestovat i přilehlé ostrovy, je lepší si auto pronajmout až na nich.

Pro řízení auta je nutné vlastnit český nebo mezinárodní řidičský průkaz, mít povinné ručení, ale zelená karta není vyžadována. Při řízení však musíte mít všechny doklady neustále u sebe. V případě, že nejedete autem vlastním, ale zapůjčeným, je nutné mít u sebe smlouvu o půjčení, případně doklady o pojištění. Celá Velká Británie je protkána rozsáhlou sítí dálnic s označením M a hlavních silnic, kterých je přes 390 tisíc kilometrů. Asi 3500 km dálnic není v Británii zpoplatněno. Silnice označené jako B či silnice na severozápadě Skotska jsou často úzké, ale jsou vždy vybaveny speciálními místy, kde se lze minout s protijedoucím vozidlem. Je zde proto nutné dbát zvýšené opatrnosti.

Dopravní značky jsou shodné s těmi v České republice stejně tak jako pravidla silničního provozu. Maximální povolená rychlost je v obcích 48 km/h (30 mph), na běžných silnicích 96 km/h (60 mph), na dálnicích 112 km/h (70 mph). Zakázáno je řízení pod vlivem alkoholu, zákonný limit je 0,8 promile alkoholu v krvi. Policie má právo u každého řidiče vykonat dechový test a na jeho základě pak udělit pokutu nebo odebrat řidičský průkaz. Povinné je používání bezpečnostních pásů a také telefonní sady handsfree. Děti do 3 let věku musí být ve vozidle zajištěny ve speciálním dětském zádržném systému. Minimální hloubka dezénu pneumatik je 1,6 mm.


Foto: Glasgow

Benzín je stejně tak jako v Anglii poměrně drahý, nejlevněji jej nakoupíte u velkých supermarketů typu Tesco nebo Sainsbury´s. Prodávají se zde tři druhy paliv: diesel, LRP a bezolovnatý benzín. Většina čerpacích stanic je samoobslužných a mnohé mají otevřeno nonstop.

Nejvhodnější doba pro poznávání Skotska je mezi květnem a zářím, protože je poměrně příznivé počasí. Lidé se mohou ubytovat v mnoha zařízeních, je však třeba počítat s tím, že v hlavním městě Edinburghu, v horských oblastech a na ostrovech je ubytování nejdražší. Na ostrovech je to především z toho důvodu, že je zde nákladnější dovoz základních potravin a zboží. I mimo tyto oblasti je třeba počítat s denními výdaji mezi 20 a 40 librami na přespání a stravu v místním penzionu.

Velmi oblíbeným a vyhledávaným způsobem ubytování je nocování pod širým nebem, ne všude je to však kempování povoleno. Většina pozemků patří soukromníkům, kteří je mají dobře oplocené nebo obestavěné zídkami. Proto si dopředu zjistěte, komu daný pozemek patří a domluvte se s ním, zda je možné zde za nějakou tu libru přenocovat. Oficiální kempy mají různé stupně vybavenosti, od čehož se odvíjí také jejich cena. Většinou jsou však na velmi dobré úrovni, mají hezké a čisté sprchy s teplou vodou, pračku, sušičku (za peníze), elektriku atd. Důležitá je rovněž i jejich poloha a sezóna, ve které je navštívíte. Většina ze skotských kempů je otevřena pouze 6 měsíců v roce, a to v období od Velikonoc do října. Ať již chcete v kempu být ve stanu, karavanu nebo obytném voze, je nutné si místo dopředu rezervovat.


Foto: hrad Dunnotar

Nejvíce kempů se nachází na pobřeží, v okolí velkých měst a také v turisticky hojně navštěvovaných regionech ve vnitrozemí. Oficiální kempy nabízí ubytování pro stan za 4-12 liber na noc. Stanování mimo kempy nese vždy určité riziko. Některá odpočívadla mají jednoznačně zakázáno noční parkování, na těch ostatních je to na případné policejní kontrole. Volné rozdělávání ohně je zakázáno jak v kempech, tak i mimo ně. Pokud se chcete dozvědět více nejen o kempech ve Skotsku, ale v celé Velké Británii, navštivte stránky www.campingandcaravanningclub.co.uk nebo www.caravanclub.co.uk. Pro ubytování v kempech nejsou většinou třeba žádné speciální dokumenty, doporučuje se mezinárodní kempinková karta CCI, která svému držiteli zajišťuje nejrůznější slevy.

Místní zvláštností jsou ještě tzv. camping barns a bunkhouses. Zde budete potřebovat vlastní karimatku a spacák. Jsou zde i tzv. booties, což jsou turistické přístřešky, kde se za přenocování neplatí. Levné ubytování nabízí také rozsáhlá síť hostelů či studentských kolejí.

Autor: Jana Přibylová

Článek byl zobrazen 58 659 krát.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko