Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Culzean Castle - procházka skotskou minulostí

Vznešeně vzhlíší z útesu nad Severním mořem a střeží vše na obzoru. Skotskému hradu Culzean Castle je teprve něco málo přes dvěstě let, přesto láká návštěvníky svou monumentální chladnou krásou.

Culzean Castle (čti Kul-aejn) stojí na pobřežní skále nad Severním mořem, jižně od skotského města Ayr, v oblasti Jižního Ayrshiru. Společně s dalšími osmi budovami je součástí rozlehlého parku Culzean Country Park, který spravuje od roku 1945 organizace The National Trust for Scotland.

Hrad byl vystavěn na míru desátého hraběte z Cassillis Davida Kennedyho. Ten si vybral magické místo na skále, kde stála už od 16. století mnohem méně honosnější stavba a prapůvodní tvrze a u architekta Roberta Adama si objednal kompletní přestavbu celého areálu. Výstavba probíhala v letech 1777 až 1792.  Po dokončení hradu postupně přibývaly přilehlé budovy a vznikal výstavní park. V areálu můžete navštívit například Walled Garden, zahradu původně určenou k odpočinku a také stravování, je v ní i restaurace. V celém parku je několik altánů, ale také stájí a jiných užitkových budov.

V současnosti je Culzean Castle otevřený pro veřejnost, hrad od jara do podzimu a park celoročně. Vstupné činí rovných dvanáct liber. V areálu jsou turistické stezky, informace, restaurace a obchody. Pravidelně se zde pořádají nejrůznější vzdělávací kurzy, svatby, koncerty a festivaly. Na skále pod hradem hnízdí několik druhů mořských ptáků a jejich pozorování je také zajímavou podívanou.

Autor: Lucie Kaspříková

Článek byl zobrazen 4 173 krát.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko