Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Culzean Castle - procházka skotskou minulostí

Vznešeně vzhlíší z útesu nad Severním mořem a střeží vše na obzoru. Skotskému hradu Culzean Castle je teprve něco málo přes dvěstě let, přesto láká návštěvníky svou monumentální chladnou krásou.

Culzean Castle (čti Kul-aejn) stojí na pobřežní skále nad Severním mořem, jižně od skotského města Ayr, v oblasti Jižního Ayrshiru. Společně s dalšími osmi budovami je součástí rozlehlého parku Culzean Country Park, který spravuje od roku 1945 organizace The National Trust for Scotland.

Hrad byl vystavěn na míru desátého hraběte z Cassillis Davida Kennedyho. Ten si vybral magické místo na skále, kde stála už od 16. století mnohem méně honosnější stavba a prapůvodní tvrze a u architekta Roberta Adama si objednal kompletní přestavbu celého areálu. Výstavba probíhala v letech 1777 až 1792.  Po dokončení hradu postupně přibývaly přilehlé budovy a vznikal výstavní park. V areálu můžete navštívit například Walled Garden, zahradu původně určenou k odpočinku a také stravování, je v ní i restaurace. V celém parku je několik altánů, ale také stájí a jiných užitkových budov.

V současnosti je Culzean Castle otevřený pro veřejnost, hrad od jara do podzimu a park celoročně. Vstupné činí rovných dvanáct liber. V areálu jsou turistické stezky, informace, restaurace a obchody. Pravidelně se zde pořádají nejrůznější vzdělávací kurzy, svatby, koncerty a festivaly. Na skále pod hradem hnízdí několik druhů mořských ptáků a jejich pozorování je také zajímavou podívanou.

Autor: Lucie Kaspříková

Článek byl zobrazen 3 128 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko